Care Este Meseria De Contabil

Cuprins:

Video: Care Este Meseria De Contabil

Video: Meseria de contabil peste 20 de ani | Viziunea mea 2024, Mai
Anonim

Meseria de contabil este dificilă: trebuie să țineți evidența financiară și fiscală, să puteți gestiona angajații și să aveți calități de lider. Contabilii buni sunt apreciați pe piața muncii și câștigă salarii decente.

Care este meseria de contabil

Un contabil este un specialist calificat în contabilitate care lucrează conform unui sistem special care include colectarea, înregistrarea și generalizarea informațiilor în unități monetare despre starea proprietății și a capitalului prin menținerea constantă a registrelor contabile.

Atribuțiile

Atribuțiile unui contabil includ multe sarcini: acesta trebuie să stabilească funcționarea normală a departamentului financiar al întreprinderii, să monitorizeze rambursarea la timp a impozitelor de stat, să plătească salarii angajaților întreprinderii etc.

Slujba unui contabil nu se referă doar la gestionarea contabilității și raportării. El trebuie să organizeze și să controleze procedura de prelucrare a diverselor documente, să analizeze constant politica fiscală din țară și, în conformitate cu aceasta, să ajusteze activitatea întreprinderii, să încheie acorduri cu diferite organizații și să stabilească contacte cu furnizorii și cumpărătorii.

Lista completă a responsabilităților de serviciu ale contabilului șef este descrisă într-un document special numit Manualul de calificare a funcțiilor de manageri, specialiști și alți angajați, aprobat prin Rezoluția Ministerului Muncii din Rusia nr. 37 din 21.08.1998.

Discordie de la contabil la contabil

Responsabilitățile unui contabil variază oarecum în funcție de domeniul în care lucrează. De exemplu, atribuțiile unui contabil într-o instituție bancară diferă de un contabil dintr-o fabrică. Peste tot există diferențe.

Munca unui contabil de salarizare constă în calcularea salariilor, calcularea concediilor de boală, vacanțe etc. În ciuda ușurinței aparente, această muncă necesită multă responsabilitate, o greșeală aici poate deveni critică. Prin urmare, preferă să angajeze angajați cu experiență pentru acest post.

Contabilul bancar este o poziție la fel de responsabilă. El trebuie să efectueze tranzacții cu băncile pe ruble și conturi în valută, să întocmească ordine de plată și rapoarte în avans, ordine de numerar.

Contabilul deținerilor de inventar trebuie să țină o evidență documentară a activelor fixe ale întreprinderii, a mărfurilor, să calculeze amortizarea și costurile.

Astfel, meseria de contabil are o serie de dificultăți, dar cu abordarea corectă, este posibil să construiești o carieră bună. În plus, există încă un avantaj incontestabil al acestei profesii - un salariu bun. Chiar și un specialist începător poate câștiga bani buni.